Kamaráti Jabĺčka

Kto je Jabĺčko?

Kto sú kamaráti Jabĺčka?

Aké benefity môže program priniesť môjmu dieťaťu?

Aký vplyv to bude mať na našu rodinu?

Na tieto otázky (a verím, že aj mnohé ďalšie) Vám zodpoviem v nasledujúcom článku.

Keď som zbadala, že program Kamaráti Jabĺčka bol preložený do slovenčiny, neváhala som a prihlásila som sa na školenie. Dôvodom bol (a stále je) pozitívny prínos na deti v triedach, kde som robila program Zippyho kamaráti (program predchádza Kamarátom Jabĺčka). Oba programy sú zamerané na rozvoj sociálnych zručností detí. Program Kamaráti Jabĺčka je určený deťom vo veku 8-10 rokov, t.j. 3. – 4. ročník. Oba programy rozvíjajú určité oblasti emocionálnej inteligencie.

Chcete vedieť odkiaľ programy pochádzajú a ako sa dostali na Slovensko? Ako sa dostali až do našej školy? Aj na tieto otázky Vám zodpoviem, ale v samostatnom článku.

Teraz sa idem venovať Kamarátom Jabĺčka. Kto je Jabĺčko? Kto sú jeho kamaráti?

Jabĺčko je škrečok, ktorého dostane ako domáce zvieratko jeden z hlavných hrdinov Tig, ktorý má svoju dvojičku Leelu. Okrem nich v príbehu vystupujú ďalšie postavy. Ich kamarátka Sandy, Jill a mnohí ďalší. Deti riešia problémy, ktoré sa dejú aj v naozajstnom svete. Niekomu sa narodí súrodenec. Iný sa presťahuje do nového mesta a nemá tam kamarátov. Niekto má rozvedených rodičov. Iného deti šikanujú. Takto pohromade to môže znieť desivo. Ale nebojte, na všetko sa ide postupne a primerane veku.

Deti sa mnohokrát v príbehoch našli. Dejú sa im podobné veci. Svoje pocity zdieľali a pomohlo to v prvom rade nám dospelým pochopiť ich. Maminka pochopila svoju dcérku, pretože bola uzavretá a nebola veľmi zdieľna. Žiarlila na svojho mladšieho bračeka. Jeden chlapec bol smutný, že sa s ním nemá kto hrať, pretože nie je dobrý vo futbale. Jedno dievčatko prišlo do novej triedy. Nepoznala ostatné dievčatá a bola z toho smutná, kým si našla nové kamarátky. Áno, aj toto všetko sme riešili na Jabĺčku, ako programu s deťmi skrátene hovoríme. Ako tieto vážne témy riešime? Čítajte ďalej…

Deti sa na programe učia na základe svojich skúseností, ktoré si medzi sebou zdieľajú. Ja z pozície dospelého tam nie som na to, aby som deťom hovorila, čo je správne a čo nie. Otázkami ich privádzam k riešeniam, ktoré spĺňajú tzv. Zlaté pravidlá. Prvé pravidlo je: „Pomôže mi to cítiť sa lepšie.“ Druhé znie: „Nesmie to ublížiť mne, ani ostatným.“ Úplne jasné a používané v živote, čo myslíte?

Na Jabĺčku sa okrem rozprávania deti učia aj vďaka tomu, že hrajú krátke scénky na niektoré témy. Vymýšľanie scénok v nich podporuje tvorivosť a kreativitu. Ale aj v scénkach platí, že musia dodržiavať Zlaté pravidlá.

Mne osobne sa na programe páči, že deti prichádzajú so svojimi riešeniami problémov alebo náročných situácií. Nevymýšľam im riešenia ja ako dospelá. Dôvod? To čo môže pomôcť nám dospelým, nemusí pomôcť dieťaťu a platí to tiež naopak. Deti si medzi sebou zdieľajú nápady, ktoré sú primerané ich veku a navzájom sa obohacujú o možné riešenia. Okrem toho, deti vidia, že nielen ony zažívajú tieto neľahké situácie, ale aj iné deti v ich veku. Vedia, že v tom nie sú samé. Viackrát sa stalo, že rodič prišiel s tým, že má so svojím dieťaťom problém. Mal aj možné tipy. Napokon na Jabĺčku dieťa prišlo s tým, prečo sa trápi.

Mnohí rodičia si program pochvaľujú. Hovoria, ako sa im to prenieslo aj domov. Deti rozprávajú čo sme robili v škole, o čom sme sa rozprávali.

Jabĺčko sa v triede realizuje počas celého školského roka 1x týždenne po dohode s pani učiteľkou. Nebojte sa, Vaše dieťa nepríde o žiadne vedomosti, zručnosti, naopak získa ďalšie. Aby sme nezaťažovali rodičov (ani deti) hodinami navyše, na našej škole to riešime tak, že Kamarátov Jabĺčka máme v rámci rozvrhu (väčšinou počas výchov) vždy po dohode s pani učiteľkou. Deti sa na hodiny s Jabĺčkom vždy veľmi tešia a sú smutné, keď nám z nejakého dôvodu naša spoločná hodina odpadne.

Ak chcete o programe vedieť viac, kliknite na stránku Občianskeho združenia Zippy, ktoré zastrešuje aj program Zippyho kamaráti, aj program Kamaráti Jabĺčka na Slovensku. www.zippy.sk

Ak sa chcete dozvedieť niečo priamo o organizácii, ktorá program navrhla a ktorá ho zastrešuje na celom svete, tak kliknite sem: https://www.partnershipforchildren.org.uk/

Podobné články