Základné tipy ako to zvládnuť

Vážení rodičia,

 

máme za sebou náročné dni, kedy ste sa mnohí potrebovali hlavne adaptovať na novú situáciu. Mnohí pracujete, učíte sa s deťmi, vymýšľate im program na voľný čas, ktorý ale musíte trávite v obmedzených podmienkach domova. Je to náročné obdobie, pre nás všetkých. Prijímali sme informácie o tom, čo sa to vlastne deje a dnes už vidíme, že ešte nejaký čas potrvá, kým sa vrátime do bežných koľají.

 

Preto sa vám chcem prihovoriť aspoň touto cestou. Uvediem tu niekoľko tipov, priebežne pridám ďalšie informácie v nových článkoch.

Mnohí máte možno otázky ako a vlastne čo všetko odkomunikovať s deťmi. Čítam aj názory mamín, že už nevedia, čo svojim deťom odpovedať, lebo odvšadiaľ na nás „vyskakuje“ koronavírus. Porozprávajte im o tom, čo a ako, prečo si musíme teraz pred cestou z domu dať rúško. Úplne jednoducho im odpovedzte: „Aby sme sa chránili,“ alebo „Aby sme neochoreli.“ Nemusíte vymýšľať nič komplikované. Odpovedzte Vašim deťom na otázky, ktoré Vám kladú. Určite si uvedomujete, že katastrofické scenáre im asi nepridajú na pohode. Každý rozhovor o koronavíruse zakončite POZITÍVNE.

Skúste aj Vy zredukovať množstvo podnetov, ktoré sledujete. Pretože je to stresujúce. Málo dobrých správ, samé čísla. Koľko je to prípadov teraz a koľko ich pribudne o dve hodiny. Katastrofické scenáre ako nedostať v obchode to, či ono. REDUKUJTE. Zamerajte sa na pozitívne stránky tohto obdobia. Pretože, ak sú vystresovaní rodičia, deti v rodine budú zrejme tiež plné obáv a nepokoja.

Urobte si rozvrh dňa, vsuňte do neho aj oddych. Teraz je to obdobie, kedy nemusíte mať ranné stresy, pretože budova školy sa zatvára 7:55. Áno, viem, stres v tomto období pramení z úplne iného dôvodu. Ale skúste si povedať, že je super, že keď vstaneme o polhodinu neskôr než bol náš plán, tak sa svet nezrúti. Je to jednoduché: HĽADAJTE POZITÍVA.

Mnohí ste po dlhšej dobe (väčšina od Vianoc) zase doma so svojimi ratolesťami, ktoré vám možno lezú na nervy svojimi otázkami alebo odvrávaním, ale teraz je ten čas, kedy môžete preniknúť lepšie do ich sveta, už len tým, že ste tu pre nich. A nechajte sa nahovoriť aj na spoločné hry, hoci to môže byť hra na počítači, či X-Boxe. Teraz je ten čas. Nenechajte sa pohltiť iba upratovaním, ktoré nám všade odporúčajú. Aj keď, teraz je viac priestoru aj na to. Ponorte sa s menšími do sveta rozprávok a s väčšími to môže byť svet komédií, či sitkomy. Je to len na vás.

Ale nezabudnite na to, že ČAS STRÁVENÝ SO SVOJIMI DEŤMI JE CENNEJŠÍ NEŽ VŠETKO OSTATNÉ.

 
 
Nahlásiť problém
close slider


    Nahlásiť problém