Niečo pre vás, milí deviataci

Milí deviataci!

Dnes mal byť jeden z prvých veľkých dní posledného ročníka. Testovanie 9. Mnohí ste sa určite potešili, keď ste zistili, že Vás táto udalosť minie. Iní ste možno zostali smutní, pretože ste verili, že práve vďaka dnešnému dňu ste mohli získať body naviac, ktoré by vám pomohli na prijímačkách na stredné školy.

Informácie, ktoré momentálne kolujú okolo nás, sa neustále menia. Niektoré veci sú známe, iné ako prijímačky sú ešte v procese rozhodovania. To vo vás určite vyvoláva veľa pocitov neistoty a nervozity.

Veľa z vás malo počas svojich školských rokov kolísavé výsledky. Možno ste si nedali vždy záležať na výsledkoch, veď to sa dobehne. Je to istým spôsobom prirodzené, pretože ste si prechádzali (a ešte aj prechádzate) obdobím dospievania. Mnohí ste tento rok veľmi intenzívne pracovali na sebe, na svojich vedomostiach, aby ste sa dostali na školy podľa vašich snov. Aby ste dobehli, čo ste zameškali, niektorí ste možno predchádzajúce ročníky aj vedome „odflákli“. Nie, nemá to byť výčitka. Čítajte ďalej, prečo vám to píšem…

Pre mnohých z vás práve táto situácia môže byť užitočná na zamyslenie. Snažiť sa treba stále. AJ TERAZ. V tomto období. Ešte nič nie je stratené a vedomosti, ktoré nadobúdate v tomto období využijete. Nech už je situácia ohľadom prijímačiek akákoľvek, tak minimálne na strednej škole.

Učíte sa pracovať SAMOSTATNE. Verím, že máte možnosť komunikovať s Vašimi učiteľmi, ale je to iné, ako keď sedíte v triede medzi svojimi spolužiakmi. Keď stačí zdvihnúť ruku a ten učiteľ k vám príde. Musíte zamakať HLAVNE VY. Stredná škola je už náročnejšia, učitelia veľa vecí nechajú na vás. A vy si to nanečisto môžete vyskúšať už teraz.

Pracovať sám/sama je vo veľkej miere o VYTRVALOSTI, pracovitosti a trpezlivosti. Viem, o čom vám tu píšem. Treba si k tomu učeniu sadnúť a pracovať. Pritom je okolo vás toľko zaujímavých vecí. Tu sledujete Facebook, Instagram,…. No proste je to o vás a vašej vytrvalosti. Každý vie byť vytrvalý, verte si!

Ale chce to REŽIM. Áno, to čo sa vám zdá možno hlúposť, ktorá nie je podstatná. Ale ten režim vám (aj nám) udáva, kedy je čas na učenie sa (na prácu), kedy je naopak čas na zábavu. A to, že ten režim nie je taký pevný, to znamená, že nejdete na 8:00 do školy, môže byť veľkým lákadlom, že veď sa nemusím učiť, nie? Aj keď si ten režim posuniete (samozrejme po dohode s rodičmi), zachovávajte si ho. Ako som už predtým v článku písala, je potrebné ho dodržiavať.

Situácia, v ktorej sa nachádzate, môže vo vás vyvolávať rôzne pocity. Sklamanie, beznádej, úzkosť. Na čo som sa učil/a? Na čo som na sebe toľko pracoval/a? Je to jedno, veď aj tak zoberú horších ako som ja.. Je v poriadku, ak Vám napadajú aj takéto myšlienky, ale snažte sa čerpať z tejto situácie, pozitívne (dobré) veci, ktoré viete zmeniť. Pracujte na sebe a nevzdávajte sa! Získavate veľa času, pretože ho nemusíte tráviť cestovaním domov, na tréningy a pod. Tak ho venujte sebe, svojim súrodencom a hlavne svojim rodičom. Učte sa niečo nové, venujte sa činnostiam, na ktoré nemáte toľko času, keď sme v škole.

 

Hlavne buďte trpezliví! K sebe, k svojim členom rodiny, pretože aj oni majú svoje chyby a snažia sa ich zvládať v tejto náročnej situácii ako najlepšie vedia. Hryznite si do jazyka, kým niečo v hneve poviete. Rozvíjajte svoju stránku osobnosti – trpezlivosť, ktorú dospelý človek nevyhnutne potrebuje.

 

Máte otázku? Sem s ňou! Nájdete ma tu → gmail (mail je tu na stránke), messenger FB a Instagram (stačí, keď tam zadáš moje meno a nájdeš ma). Odpíšem vám každý pracovný deň od 13:00 do 16:00, možno aj skôr 🙂

Dajte mi vedieť, či sa vám to páčilo, ale rovnako mi môžete napísať aj vtedy, ak s niečím nesúhlasíte, môžeme to prebrať spolu.

Prajem vám hlavne veľa vytrvalosti!

Vaša Paulínka

 
 
Nahlásiť problém
close slider


    Nahlásiť problém